Update mu tegemistele ja investeerimisportfellile


Janar / 15-10-2015

 

Viimasest postitusest alates on päris palju toimunud. Teen siis väikese vahekokkuvõtte kuna pole mõnda aega kirjutama sattunud. Pärast suvepuhkust olin vigastustest kenasti taastunud, olen käinud taas jooksmas ning mõnda aega olen ka jalgpalli trennides osalenud. Keha sai kogu suve vigastustest taastumiseks aega ja tundub, et suve lõpus juba lausa nõudis kerget füüsilist koormust. Ma polnud aastaid nii pikka perioodi ilma trennita olnud ja enesetunne läks peale esimest trenni uskumatult heaks. Vanemate majaga oleme hetkel nõnda kaugel, et vana katus on maha lammutatud ja uus kerkib juba peale. Olen väga tänulik sõpradele, kelle kogemuse ja oskuste abil see teoks on saamas. Oleme planeerinud ka järgmised ehitustööd, aga kuna ehitus on üsna kulukas, siis jupitame need loogilisteks osadeks. Pean tunnistama, et olen investeerimisest ka seetõttu viimased kuud natuke eemal olnud ja suurema osa vabast rahast olengi vanemate maja remonti suunanud. Seda on ka mu vend teinud ja loomulikult oleme sellega mõningaid järeleandmisi oma isiklikes asjades tegema pidanud, aga see on seda väärt, sest aitame koduste elukvaliteeti natuke parandada ja ka endal on siis mõnusam maal külas käia.

 

Augustis võtsin enda kasutada auto, mis vanematel parasjagu kasutust ei leidnud. See on aidanud mul kõvasti aega kokku hoida ja energiat säästa kuigi on ka taas täiendava kulurea mu eelarvesse tekitanud. Fakt on see, et mingi hetk pean isikliku masina taas soetama, sest mu aeg on praegu juba palju väärtuslikum, kui see raha, mida ma hoiaksin auto arvelt kokku. Kui muud suuremad väljaminekud on tehtud ja vanemate majas hädavajalikud tööd valmis, siis saan sellega konkreetsemalt edasi tegeleda. Kuna see vajab eraldi analüüsimist, siis teen selle kohta ilmselt millalgi ka eraldi postituse. Olen auto omamise kogemusest juba varasemalt kirjutanud ja seega uue soetamise planeerimine ei tohiks väga keeruline olla.

 

märkmed
Pilt internetist

 

Vahepeal on õnnestunud kohtuda erinevate asjalike ja kogenud inimestega, kellega oma äriideest oli võimalik rääkida. Jah, see tundus algul väga veider ja ma olen ka natuke pelglik olnud isiklike äriideede jagamise osas, aga tuli välja, et see aitas mul erinevaid nüansse hoopis paremini läbi mõelda, fookust olulisemale juhtida ja ka kontakte leida. Pärast seda on mu kodusein täitunud sticky notedega, arvutis on hunnik märkmeid lisaks ja märkmik igasugu kritseldusi täis. Olen hetkel rohkem keskendunud ärilistele aspektide läbitöötamisele ja jätnud tehnilisemad teemad natuke kõrvale. Mu kõige suurem probleem on endiselt aja leidmine, et asjale täielikult pühenduda ja selle lahendamiseks on mõttest läbi käinud nii lihtsamaid kui ka äärmuslikumaid variante. Keeruline seis, aga vajab mingisugust kompromissi. Augustis lõin omale juriidilise keha. Kuna tegemist on ühtlasi mu esimese ettevõttega, siis kasutasin OÜ asutamisel erinevaid juhendeid, mida internetist saada oli. Kuid üks lihtsamaid ning arusaadavamaid on minu meelest Pilvebüroo oma, mida lisaks kõigele muule materjalile kõige enam jälgisin (http://pilvebyroo.ee/osauhingu-asutamine/). Mida ma aga interneti avarustest lihtsa vaevaga ei leidnud, oli infot esmaste raamatupidamislike kannete teostamise kohta. Seega pidin tuttavalt raamatupidajalt natuke juurde küsima, sest soovisin asutamiskulud ettevõtte kanda jätta.

 

Umbes kuu aega tagasi võtsin esimest korda oma investeerimise ajaloo jooksul p2p laenamise portaalidest investeeringutest tagasi tulnud raha välja, panin Bondora laene müüki ja keerasin Bondoras investeerimise automaatpakkuja kinni. Selgus, et see ikkagi ei läinud esimese katsetusega kinni vaid jagas hoopis suuremaid summasid laenudena välja. Määrasin enda meelest küll igale poole summad nulliks, aga välja antav summa kirjutati mingil põhjusel üle summaks 50 eurot laenu kohta. Hiljem proovisin uuesti kinni keerata ja pärast soperdamist kuvas lehel, et automaatpakkuja ei ole enam aktiivne, mis tundub vähe kindlama variandina võrreldes esimesega. Ühtegi summat pole pärast enam igatahes välja läinud. Olen hetkel piisavalt nendesse portaalidesse raha paigutanud ja samas on tootlused ajas veidi kahanenud. Kohati tunnen ka, et liiga palju p2p portaale on peale tulnud, mis võiks viidata kergele buumile selles valdkonnas ja see teeb mind veidi ettevaatlikuks. Kui Omaraha ja MoneyZen’i tulemustega võiksin üsna rahule jääda, siis hiljuti Bondora portfelli sirvides tuli välja, et 44,47 % mu välja antud laenudest on viivises, mida on just viimases otsas liiga palju tekkinud. Ilmselt on see osakaal osaliselt sel põhjusel nõnda suur, et ma pole sinna juba mõnda aega raha peale pannud vaid hoopis mõningal määral välja võtnud kuid siiski olen sealse strateegiaga failinud. Silma on jäänud see, et suur osa võlas olevaid laene on reitinguga HR kuhu krediidigruppi ma kunagi investeerinud pole. Kunagised automaatpakkujad olid seadistatud investeerima ainult A1000 laenudesse, millest siis paljud reitingusüsteemi muutusel HR’iks ümber hinnati. Igatahes hindasin investeerides riske natuke valesti, õpin vigadest ja väljun aja jooksul Bondorast. Ma pole ka ise ilmselt sealse seisu lahendamiseks õigel ajal õigeid samme teinud (nt viivises olevaid laene õigel ajal müünud või kuidagi paremini hajutanud, kuigi välja olen laenanud ainult 5-10 euroste osadena ja kõrgeima reitinguga krediidigrupi laenudesse). Omaraha ja MoneyZen’i portfellidega mul muudatusi plaanis teha pole kuna olen sealsega hetkel üsna rahul. Omaraha tootlus on lausa 2x suurem Bondora omast ehk umbes 30% ja võlgnike osakaal vaid mõni protsent. Siiski ka Omarahasse ja MoneyZen’i ma uut raha peale praegu ei pane vaid lasen neil teenitud tulu reinvesteerida.

 

Müüsin augustis juhuse tahtel vahetult enne „musta esmaspäeva“ ehk täpselt 4 kuud alates ostu teostamisest TTWO (Take Two Interactive) aktsiad maha. Ostsin need aprillis hinnaga 25,21 $/tk, müüsin 30,87 $/tk. Muutus hinnas 22,45 %, kui õigesti kalkuleerisin (http://percent-change.com/). Samuti müüsin maha TKM1T (Tallinna Kaubamaja) aktsiad, mille hinnamuutus oli 14,98 %. Selle tehingu tegin küll musta esmaspäeva järgselt kuna kartsin suuremat impacti Eesti aktsiabörsile, mis aga tulemata jäi. Natuke ka igatsen neid aktsiaid taga ja pole välistatud, et edaspidi TKM1T mu portfellis tagasi on. Apple’t ma pole müüa plaaninud ning kuna hind on kukkunud olen sellega veidi miinuses. Sellegipoolest olen juba mitu kvartalit teeninud dividende ja mu usk Applesse on selle aja jooksul pigem kasvanud.

 

Mõni nädal tagasi toimus investorite pubiõhtu, kus mul oli esmakordselt võimalik näost näkku kohtuda investorite Kristi ja Tauriga. Kuna ma olin nende blogisid varasemalt juba mõnda aega jälginud, aga nendega otseselt kohtunud ei olnud, siis oli tore nendega tutvuda ja ka mõtteid vahetada. Kindlasti proovin osa võtta ka järgmistest pubiõhtutest kuna kokku tulnud inimesed olid üsna sarnaste huvidega ja motiveeritud isiklike eesmärkide nimel pingutama. Nendelt on palju õppida. Sealse arutelu käigus oli võimalik päris palju uut ja huvitavat teada saada, millest mujal väga tihti ei arutata.

 

Olenemata sellest, et ma olen viimased paar kuud natuke eemal olnud, saab antud blogi ikka üle 2000 unikaalsele külastusele kuus ja lisaks sellele on blogi Facebook’i leht saanud märkamatult üle 150 jälgija. Täiendavalt on veel hulk uudiskirja saajaid. Mul on selle üle äärmiselt hea meel, sest arvestades seda, et ma ei tee blogile ise mitte mingisugust promo on need minu arust koralikud numbrid. Olen blogi lühikese ajaloo jooksul enda jaoks päris palju teemasid lahti mõtestanud ja see ajendab mind rohkem kirjutama. Olen tänulik jälgijatele, kelle jaoks ka seda teen ning ka meilidele ja kommentaaridele, mis postitustega seoses saan.

 

Lõpusõnana mainin veel seda, et lugesin mõni aeg tagasi Kristi blogist selle kohta, millisest positsioonist on keegi tänapäeval oma isiklikku teekonda rahaliselt alustanud (http://moneyisyourfriend.eu/2015/08/18/where-did0-the-money-come-from/). Kuna ma ise olen alustanue nullist, siis tean täpselt, kui raske see on. Esialgu tundub justkui võimatu kunagi üldse esimese aktsiate ostuni jõuda või mingeid muid suuremaid investeeringuid tegema hakata. Hea kui üldse vaba raha algul käes on ja seda ootamatute kulutuste tarbeks ära ei tule kasutada. Põhiline, mida ma selle teema juures pean samuti vajalikuks rõhutada on see, et inimesel, kes alustab oma rahaasjade planeerimist nullist tuleks lähtuda ainult enda isiklikust olukorrast ning mitte pettuda selles, kui näeb kellelgi teisel paremat stardipositsiooni või kui keegi teine on parasjagu paremal rahalisel järjel. Enda olukord on kõige olulisem ja selle parandamise nimel tuleb natuke pingutada. See on seda väärt.

 

 

KommentaaridLisa kommentaar