Süsteemist korraks välja


Janar / 02-07-2015

 

Olen nüüd umbes poolteist nädalat puhkusel olnud ja päris mõnusalt juba rutiinist välja tulnud. Puhkus kestab seekord 4 nädalat. Mul toimus töökoha vahetus, millest ka hiljuti natuke kirjutasin ning kuna see toimus asutuse siseselt, siis täitsin päris pikalt nii vana kui uue ameti kohustusi sisuliselt korraga, mis osutus olema päris energiakulukaks. Tõmbasin sel perioodil ka poolte trennidega koomale, et aega ja energiat veidi säästa. Muus osas olen ilmselt tüüpiline eestlane, kellele meeldib kõikvõimalikel vabadel momentidel ka millegi kallal nokitseda. 4 nädalat peaks igatahes piisav aeg olema, et korra süsteemist välja käia ja oma akud uuesti täis laadida. Esimene nädal maal puhkamist on igatahes juba suurepäraselt mõjunud.

 

No-Vacation-Policy
Pilt internetist

 

Üle poole aasta olen vanemate maja remondi jaoks vahendeid oma sissetulekust eraldanud ja kuna ehitus on nüüd tõsiselt plaani võetud, siis tõstan ka natuke veel sellesse panustamist. Vanemad elavad praegu ühel teisel pinnal, kus elamistingimused ei ole päris kaasaegsed. Sellel samal pinnal elasin ka ise teatud perioodi oma elust ja ilmselt seetõttu oli mul ka natuke lihtsam oma igapäevastes asjades mõningaid kompromisse ajutiselt leida, kui 2 ja pool aastat tagasi säästmisega alustasin, mis mind omakorda investeerimiseni viis. Tunnen igatahes seda, et saan praegu perekonnaga koos selle ettevõtmise ära teha. Maja remont vajab päris arvestatavat rahasüsti. Vahetamist vajab katus, veetrass vaja majja juhtida, kanalisatsioonitööd teostada, siseviimistlus teha, vundament soojustada jne jne. Kõik algab projektist, ehitusloast ja muust asjaajamistest, mis veel omakorda maksavad. See on remonditööde esimene faas, mille valmimine tagab alles selle, et olemasolevalt pinnalt saaks ära kolida. Majaga seoses on veel edaspidi nokitsemist küllaga. Loomulikult tuleb remondi tarbeks kasutada välist finantseeringut, aga laenuraha on hetkel veel soodne, kui seda õigest kohast hankida. Ma küll ei armasta laene, aga antud juhul on tegu ikka väga kaalutletud otsusega, mida oleme juba kuid vaaginud ja seda kohustust plaanime ka jagada. Investeeringuid ei olnud siinkohal kasulik remondi teostamise tarbeks rahaks teha kuna nende tootlus on oluliselt suurem, kui kasutatava finantseeringu intress. Pigem jäävad need garantiiks, kui midagi halvasti läheb ja kui hingerahuks kogutud rahast mingi halva olukorra lahendamiseks mingil põhjusel ei piisa.

 

Kui ma aasta algul seadsin järgneva eesmärgi  „2015 lõpuks peaksin kokku olema paigutanud kogukondlikku laenamisse vähemalt 4k eurot“, siis praegu poole aasta pealt ma ei näe sellel eesmärgil enam mõtet. Ma ei hakka oma seni paigutatud vahendeid sealt küll kohe välja võtma, aga juurde pole mul ka praegu plaanis paigutada. Pigem reinvesteerin samadesse keskkondadesse seal teenitud intressid. Pean silmas siis keskkondi Omaraha, Bondora ja MoneyZen. Tunnen seda, et peaksin vanemate majaga tegelemise kõrvalt oma idee/projekti käimalükkamisse kõige enam edaspidi nii raha kui aega investeerima. Kõike efektiivselt paraku korraga teha on võimatu ja seega tuleb valikuid teha. Aktsiatega tegelemine huvitab mind samuti jätkuvalt ja eriti tehnoloogia valdkonna omadega, sest ma olen selles valdkonnas igapäevaselt tööga sees ja tehnoloogia paelub mind. Kuigi tehingute tegemisel peab praegusel ajal äärmiselt kaalutlev olema, sest maailma majandus on minu meelest päris harbas ja uue mulli lõhkemine tundub aina tõenäolisem olevat.  Kogukondlikusse laenamisse panustamine oli igatahes väga mõnus viis, kuidas investeerimismaailma siseneda ja pole välistatud, et millalgi täiendavalt kuhugi keskkonda vahendeid paigutama asun.

 

Tore on näha, et päris paljud mu tuttavad on investeerimise, kogumise ja säästmise teemadega juba päris hästi tuttavaks saanud. Suve jooksul olen kohanud mitmeidki tuttavaid, kes on ligi tulnud ja paari sõnaga blogist ja raha teemadest minuga rääkinud ning oma kogemusi jaganud. Selle blogi eesmärgiks ongi mõtteid ja viiteid jagada, et igaüks saaks ise edasi nokitseda, sest kui rahaasjad on korras, siis on minu meelest ka kõiki muid igapäevaseid asju parem kontrolli all hoida.

 

KommentaaridLisa kommentaar