Portfell ja poolaasta kokkuvõte


Janar / 21-07-2015

 

Pikk puhkus on uskumatult kiirelt läbi saanud ja eluvaim on tagasi sisse tulnud. Kui keegi on kunagi mõelnud 4 nädalat järjest puhata, aga pole seda seni teinud, siis kindlasti tehke seda, kui see vähegi võimalik on. See turgutab päris korralikult ja aitab oma asju värske pilgu läbi näha. Kui ma algselt plaanisin puhkuse ajal mõnda välisriiki külastada, siis otsustasin selle puhkuse siiski kodumaal lähedaste inimestega veeta ja mõned tripid Eesti siseselt ette võtta. Külastasime erinevaid piirkondi ja vaatamisväärsusi üle Eesti, käisime suvitamas, püüdsime kala, pidutsesime ja tegime muid põnevaid asju, mille jaoks linnas töö ning trennide kõrvalt väga palju aega pole olnud. Kõige enam nautisin ma aga neid momente, mil õnnestus totaalselt aeg maha võtta, praktiliselt mitte midagi teha ning omi mõtteid mõelda. See õnnestub kõige paremini linnakärast eemal viibides.

 

uljaste
Kalapüük Uljastel

 

Nii umbes 3 aastat tagasi hakkasin ma oma finantsseisule rohkem tähelepanu pöörama. Sellest pool aastat hiljem hakkasin ma isiklikku eelarvet koostama ning olen seda tänaseni teinud ning järjepidevalt jälginud. Samuti olen oma isikliku vara väärtust (ingl. k net worth) aeg-ajalt mõõtnud, mida ma arvestasin vara, vaba rahalisi vahendeid ja investeeringute väärtust summeerides ning nendest kohustuste jääke lahutades. Ma ei ole sinna arvesse võtnud ühtegi tarbeeset, mida ma igapäevaselt kasutanud olen. 2012 alustades oli mu isikliku vara väärtus tavakodanikule omaselt negatiivne ja seda eelkõige liisingu ja erinevate laenukohustuste pärast. Sääste mul sel hetkel praktiliselt ei olnud. Negatiivsele poole oli kaldu neljakohaline number ja see morjendas mind algusperioodil päris korralikult. Ühtlasi motiveeris see seda seisu likvideerima ja andis ette konkreetse targeti, mida tuleks ületada. Tänaseks päevaks olen positiivsel poolel. See teeb meele rõõmsaks ja eriti sellepärast, et see ei tulnud mulle kergelt kuna mul ei olnud mingisugust välist abi ja ma sain selle esmalt ületamatuna tundunud eesmärgiga iseseisvalt hakkama. Ma olen mõned aastad alla oma võimete elanud ja päris arvestatavalt säästmise ja investeerimisega tegelenud. See on mind tohutult distsiplineerinud ja igati ka ära tasunud. Mitte ainult rahalised võimalused ei muutu ajas paremaks vaid see ka kasvatab inimesena päris palju ümber. Kehvad tarbimisharjumused teevad mõne inimese rahalise seisu nii halvaks, et kuu lõpunigi vahel ei jätku. Hullem on veel see, et nad võivad muutuda ka teistele seetõttu koormaks. On päris levinud, et asju ostetakse emotsiooni ajendil, sageli laenu peale ning viimase makse tasumine lükatakse aastate kaugusesse perioodi. See ainuüksi tähendab juba seda, et aastateks on see inimene oma töö ori ja on kohustatud laenumakseid tasuma. See omakorda teeb selle inimese majanduskriiside korral haavatavaks. Kui laenemise asemel hoopis ette kogumisega tegeleda, siis ei oleks kellelgi ilmselt probleemi mingil hetkel säästmiselt edasi investeerimiseni jõuda. Minu meelest on see ülim pingutus ülima eesmärgi nimel. Vähemalt ma ise ei oska seda sõnadesse panna, kui suurepärane tunne on esmalt oma kohustused kaelast saada ehk need ära tasuda, seejärel mõningaid sääste omada ja siis lõpuks investeeringuid omada, mis juba täiendavat sissetulekut palga kõrval hakkavad looma. See on imeline, sest see annab vabaduse ning võimaldab igapäevases elus palju olulisematele asjadele keskenduda, kui töö ja raha.

 

uljaste metsarada
Uljaste metsarada

 

Allpool on välja kuvatud minu portfelli jaotus hetkeseisuga. Aktsiate osakaal on mõningal määral teistest suurem, aga see mind üldiselt ei häiri, kuna ma olengi plaaninud neile natuke rohkem rõhku praegu panna. Ühtlasi sisaldab see endas ka investeerimiskontol olevaid aktsiate jaoks mõeldud vabu vahendeid. Ühisrahastuse osa koosneb kogukondliku laenamise portaalide Omaraha, Bondora, MoneyZen portfellide jääkidest, millest on maha arvestatud võlas olevad laenud ja millele on juurde arvestatud ka CrowdEstate’i portfelli jääk. Lisaks olen välja andnud mõned otselaenud eraisikutele ja hoian ka uute võimaluste tarbeks teatud määral vabu vahendeid.

 

portfell

 

Kuna pool aastast on läbi, siis vaatasin üle ka eesmärgid, mille aasta algusepoole endale seadsin ja millega olen plaaninud sellel aastal lõpuni minna.

50% klubi – Eesmärgiks oli pool sissetulekutest suunata investeerimiseks + kogumiseks ning ülejäänud pool kulutada elamiseks. Graafikul on kujutatud säästmise ja investeerimise protsent sissetulekutest. Aasta esimesel kuul jäin napilt alla eesmärgi, aga ülejäänud kuudel olen kenasti üle eesmärgi. Kuna ma olen vallaline noormees, kes pole veel pere loonud ning veedan päris palju aega trennides ja muid toiminguid tehes, siis see teeb 50% klubis olemise suuresti hetkel võimalikuks. Ma olen tarbimise kohalt ka üsna konkreetne ehk ostan kvaliteetseid asju, mis kestavad ja on head ning ei tarbi pudipadi, mida ma reaalselt ei vaja ning mis jääksid kasutult seisma.

 

50protsendiklubi

 

Aktsiate ost – Eesmärgiks oli osta ja hoida sel aastal vähemalt kolme erineva dividende maksva ettevõtte aktsiaid. Olen poolaasta jooksul ostnud Apple aktsiaid. Ehk siis 1/3 eesmärgist on täidetud. Olen juba korra ka Apple aktsiate eest dividendi saanud ning ka aktsia hind on mõnevõrra tõusnud. Lisaks olen ostnud Take Two Interactive (TTWO) aktsiaid, mis küll dividende ei maksa aga mis on plaanis peagi maha müüa, et loodetavasti hinnamuutusest teenida. 10. augustil avalikustatakse ettevõtte viimase kvartali tulemused, mille lõpp oli 30. juuni. Sellesse perioodi jääb ka ka Steam Summer Sale, mis on üldiselt tavapärase arvutimänguri jaoks aastas üks perioodi kahest, mil oma lemmikmäng tavapärasest soodsamalt soetada, seega loodetavasti GTA 5 tegi ka sel perioodil hea müügi kuna oli seal väikse soodukaga müügis.

 

Täiendavate sissetulekute leidmine. Ma töötan usinalt oma idee kallal. Kuna see ei ole midagi sellist nagu järjekordse söögikoha avamine, suvalise portaali loomine või midagi muud laialt levinud mudeli järgi, siis selle teostamine on keerukas, nõuab tugevat ja pühendunud meeskonda ja ohtralt ressursse. Vahel mõtlen, et olen natuke suure tüki seekord ette võtnud, aga teisest küljest miks ma peaksin millegi keskpärasega tegelema. Ma ei olegi elus alati kõige kergemat teed asjadega läinud (seda nii teadlikult, kui ka olude sunnil) ja olen seetõttu vahel oodatust suuremat kasu asjadest saanud. Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis selle idee realiseerimine võib täiendava sissetuleku allika luua. Ühtlasi võib see ka seda tähendada, et ühel päeval pean ma oma päevatööga natuke koomale tõmbama, et suuremas mahus sinna panustada ja sellega võib minna aastaid enne, kui midagi tagasi tulema hakkab. Praeguseks olen ma mõned inimesed kaasanud teemaga kaasa mõtlema, et sellega kuidagi edasi liikuda. Toimetan sellega vaikselt edasi ja vaatan kuhu see välja viib. Kui see ka rahalist kasu ei too, siis hindamatu kogemus on vähemalt garanteeritud. Ühtlasi on mul veel hunnik ideid, mida järgmisena siis proovida.

 

 

KommentaaridLisa kommentaar