Ostetud aktsiatest ja StartUp’i mõttest


Janar / 17-05-2015

 

Kevad on tore aeg. Loodus ärkab ja ilmad on ilusaks läinud. Kasutan seetõttu igat võimalust, et väljas aega veeta ja trennides käia. Olen viimasel ajal päris palju maal käinud ja selgus tõsiasi, et vanemate majas tuleb suuremat sorti remont lähiajal ette võtta. See võib tähendada seda, et rahaasju peab veidi ümber mõtlema hakkama, mis võib ka investeerimisplaane mõjutada.

 

Viimases postituses kirjutasin oma esimeste välismaiste aktsiate ostust. Kuigi nende aktsiate turuhinnad kõiguvad üles-alla, siis pole nendega suuremat sorti muutusi vahepeal toimunud. Apple hind küll tõusis korraks rekordtasemele, aga kukkus sealt üsna kiiresti natuke tagasi. Kvartali müügitulemused kuulutati välja ja iphone’d tegid väga korraliku müügi, mis ületasid analüütikute ootusi paari miljardi dollari võrra. Kuuldavasti üks insider kasutas seda hetke ära, et suurt osa oma aktsiatest maha müüa ja see oli kindlasti väga hea aeg selle tegemiseks. AAPL puhul avalikustatakse esmakordselt juunis-juulis Apple kella müüginumbrid ja seetõttu hakkab selguma, kas kellad lähevad massidesse. TTWO puhul ootan augustis avalikustatavat raporti, mis kajastab käesoleva kvartali tulemusi, millest võiks ilmneda kogu tõde GTA V PC versiooni müügist. Mitteametliku info kohaselt müüdi Steam’is juba esimesel päeval üle miljoni digitaalse koopia, aga ma ei suutnud sellest aru saada, kas see sisaldas endas ka juba eeltellimusi (eks seda tõenäoliselt augusti raport näitabki). Kuuldavasti on stuudios hakatud vaikselt ka GTA 6 ideed kokku panema. Vahepeal maksti välja Tallinna kaubamaja dividendid ja just laekusid ka Apple omad. Need on mu esimesed dividendid ja tuleb tunnistada, et dividende on päris tore saada. Ma olen pärast viimast ostu hakanud aktsiate hinna muutumist igapäevaselt jälgima. USA börsil toimub aktiivne kauplemine meie aja järgi 16:30 kuni 23:00. Seega vahel viskan tööpäeva lõpus korra kontoris pilgu peale, mis hinnaga turg on avanenud ja vahel vaatan iOS’i äpist jooksvalt hindasid. Mõnikord aga kontrollin õhtul, mis hinnaga on turg sulgunud ja millised tähtsamad uudised on kauplemispäeva jooksul ettevõtete kohta avalikustatud. Kui aktsiate teema tundub põnev, siis võib siit natuke juurde lugeda: https://fp.lhv.ee/academy/investmentguide

 

Juba pikalt olen mõelnud sellele, et kuigi ma panustan üsna palju investeerimisele, et tulevikus paremini elada, siis võiksin midagi veel lisaks proovida. Palgatöö loob kõigest ajutise stabiilsuse ja kindlustunde, investeerimine loob pikemas perspektiivis suurema kindlustunde ja ka rahalise vabaduse, aga ettevõtlus võib kiiremini jõukuseni viia ja kaotab ära ka sissetuleku lae, mis palgatööga on paika pandud. Ettevõtlusega panustab inimene enda energiat enda unistuste realiseerimiseks, palgatööga aga teiste omadesse. Sellegipoolest on palgatöö mingil eluperioodil vajalik, et omandada kogemusi ja luua omale rahaline stabiilsus. See aitab toetada igapäevast elu sel ajal, mil saaks ise proovida midagi uut käivitada. Olen tegelikult juba lapsepõlvest alates unistanud ettevõtlusega tegelemisest. Kuna ma olen enda jaoks alles üsna hilisel eluperioodil stabiilsuse ja võimalused leidnud, siis tunnengi end alles nüüd piisavalt kindlalt, et täiendavaid riske võtta ja midagi sellega seoses ära teha.

 

ent1
Pilt internetist

 

Töö ja igapäevaste toimingute käigus on mul alatihti tekkinud ideid, mis aitaksid mu tegevusi efektiivsemaks muuta. Kuna ma olen üsna tehnoloogiakeskne inimene, siis sageli pole mõnda lahendust realiseeritud, mida ma isiklikult kasutada sooviksin ja nendest oleks kindlasti kasu ka teistele. Olen oma ideid alati enda jaoks talletanud, neid aeg-ajalt üle vaadanud ning ka edasi mõelnud. Lõpuks olen jõudnud nõnda kaugele, et üks idee on küpseks saanud ja seda tuleks realiseerima asuda. Olen seda korduvalt detailsemaks lahti kirjutanud ning ka mõnele inimesele viimaks ka presenteerinud. Potentsiaali on seni ka teised tajunud ja tekib tunne, et peaks sellega nagu kuidagi edasi liikuma. Kuna idee on päris mastaapne, siis eeldab see kindlasti StartUp’i loomist.

 

Vestlesin ühe hea sõbraga, kes omab mõningast kogemust startup’ide käivitamisel ja projektitiimis töötamises. Ta jagas natuke oma kogemusi selles vallas ja nagu välja tuleb, siis sisuliselt taandub kogu projekti edu peamiselt kahele määravale faktorile. Tiimile ja rahalistele vahenditele. Õigete inimeste leidmine ja nende kaasamine on ilmselt üks keerulisemaid väljakutseid kuna kõik head inimesed on pidevalt hõivatud ja nende kaasamine ei pruugi tähendada seda, et nad konkreetsesse projekti koguaeg 100% panustavad kuna kõigil on veel lisaks ka omad kõrvalprojektid.

 

Rahastuse leidmine pole samuti väga lihtne, kuid siin tundub olevat erinevaid huvitavaid variante. Üks hea variant paistab olevat leida otseinvestoreid (näiteks ESTBAN koondab Eestis enda alla ingelinvestoreid), kes oleksid huvitatud kohe esimeses ringis kaasa tulema ning vähemalt MVP‘ni arendust rahastama. Lisaks on meil igasugu startup’i käimalükkamist toetavaid ettevõtmisi, näiteks Ajujaht, Prototron, Garage48 jne. Siis on veel accelerator’id ehk kiirendid erinevates riikides (Euroopas tuntuimad Londonis ja Berliinis). Samuti on Eestis valmimas ühisrahastuse platvorm, mille abil on igaühel võimalik startup’idesse investeerida saades vastu osalust selles startupis (saates “Restart” räägiti sellest). Valikuid justkui paistab olevat ja mõndade puhul on väga lahe seegi, et juurde on võimalik saada mentorlust kogenud tegijatelt.

 

77979722-87e3-430f-b0a1-29933dfa2782
Pilt internetist

 

Ma tahan edaspidi rohkem oma energiat ja aega suunata oma ideede realiseerimisele ja see nõuab minult natuke ümberprofileerumist. Kuna töötan juba aastaid tehnoloogiaga tegelevas projektorganisatsioonis, siis on mul üldine visioon selles vallas tegutsemisest olemas kuid kui kellelgi on mõtteid või kogemusi jagada, siis ma väga hindaksin seda, kui neid jagaksite. Samuti, kui keegi omab kompetentsi arendustiimis töötamisel (nt programmeerijana, analüütikuna, arhitektina vms) või varasemat kogemust mõnes startup’is, siis võib samuti endast märku anda.

 

KommentaaridLisa kommentaar