Isiklik eelarve muudab elu nauditavamaks ja aitab laenud kaelast saada


Janar / 12-01-2015

 

Eelmises postituses kirjeldasin seda, kuidas ma oma rahaasju Exceli tabelisse planeerima hakkasin. See oli süsteem, mille abil ma oma rahaasju jälgima asusin ehk sellest tekkis minu isiklik eelarve. Mulle meeldis see kohe algusest peale, sest see oli ülevaatlik ja lihtsasti hallatav. Selle kasutamine ei olnud mulle tüütu vaid vastupidi, ma tahtsin seda üha enam kasutada. Ühtlasi ei maksnud selle loomine mulle sentigi, aga tõi ohtralt rahalist kasu. Miks ma üldse tabelisse rahaasjade kirjapanemist alustasin? Sest mul puudus igasugune kontroll nende üle. Ma lihtsalt maksin suvalt oma igakuiseid arveid ja ostsin suvalt emotsiooni ajendil igasuguseid asju (tüüpiline ju enamike noorte puhul). See tekitas vahel rahalisi raskusi ja see viskas lõpuks üle. Mida tabel mulle tänapäeval annab? Tänapäeval ma planeerin eelarve abil igasugu kulud ja suuremad väljaminekud ette ära. Seetõttu on mu palk juba enne igat järgnevat palgapäeva erinevate kategooriate vahel ära jaotatud. Nii olen ma paremini kõigeks valmis, ka ootamatusteks mida elu ikka aeg-ajalt pakub.

 

Esimese nädalaga sai blogi üle tuhande külastuse. Mul on väga hea meel selle üle, et ma seda blogi alustades kohe nii paljudelt inimestelt toetavaid sõnu ja positiivset tagasisidet sain. Päris mitmed inimesed kirjutasid, et on sarnases situatsioonis olnud ja ka selle parandamiseks midagi ette võtnud. Teised soovivad lähiajal midagi oma seisu parandamiseks teha ja loodavad siit mõningaid nõuandeid enda jaoks saada. Osad tunnevad lihtsalt rõõmu selle üle, et ma seda teemat käsitlen ja inimeste teadlikkust tõsta proovin. Ning osad challenge’vad minu väiteid. Minu respekt teile kõigile! Mainiti ära, et eelarve koostamiseks kasutatakse ka mobiiliäppe, kalendermärkmikku, arvutiprogramme ja igasugu muid vahendeid. Tänapäeval on võimalusi väga väga palju ja minu meelest on see lihtsalt super. Ei tasu end limiteerida kasvõi minu väljatoodud Exceli tabeliga. Mõnele inimesele lihtsalt sobib paremini paberi peale pliiatsiga kirjutamine, samas kui teistele puuteekraanil svaipimine (näpuga mööda ekraani lohistamine) ja kolmandatele hoopis arvuti taga tabelisse numbrite toksimine. Kui huvi ja viitsimist on, siis internet on võimalusi täis. Piisab juba sellest, kui teha Google’sse otsing märksõnaga „budgeting“ või „isiklik eelarve“ ja kasvõi mõnda esimest otsingutulemust põhjalikult uurida. Lisaks mainiti, et näiteks mobiiliäpiga Spendee on võimalik tšekke pildistada ja kuidagi arhiveerida, mis tundub minu jaoks päris äge idee olevat (oleks mulle esimestel kuudel abiks olnud, kui veel poetšekkidega majandasin). Ka arvutimängude müügiportaalist Steam oli jõulumüügiperioodil võimalik soodushinnaga soetada vähemalt ühte pealtnäha üsna põhjalikku budgeting arvutiprogrammi. See tundus pildi- ja videomaterjali järgi kasutajale üsna lihtne ja mugav olevat. Enivei, igaüks leidku endale oma – põhiline, et oma rahaasjadest ülevaade olemas oleks. Miks mitte veel selle kohta lisaks lugeda üht artiklit tarbijaveebist Minuraha: http://www.minuraha.ee/pere-eelarve/

 

Kuna mina olin enda jaoks Exceli tabeli loonud, siis edaspidi hakkasin ma oma palka sendi täpsusega iga kuu ette planeerima. Esmapilgul tundus see üsna pedantliku tegevusena olevat, aga mis teha. Muud moodi puuduks lihtsalt asjas konkreetsus. Veergudesse vasakult paremale olid kirja pandud kulude ja tulude kategooriad ning nendest allapoole ridadele erinevate kuude rahasummad. Pärast esimest kuud tabeli kasutamist ei hakanud enam raha enne uut palgapäeva otsa saama ning seda ei ole juhtunud juba mitme aasta jooksul alates tabeli kasutuselevõtust.

 

Esimesed paar kuud hakkasin ma vähemalt korra päevas seda tabelit vaatama ja enda jaoks mugavamaks tuunima. Tekitasin eraldi tab’id igapäeva kulude (toit jne), igakuiste püsikulude (üür, kommunaalid jne) ja laenude kohta, kuhu sai kõik neid kululiike puudutavad andmed veel detailsemalt lahti kirjutatud. Katsetasin värvide ja joontega ning tabeli üldpilt muutus silmadele mugavaks ja loogilisemaks. Esimesel paaril kuul otsustasin ma entusiasmist igapäeva kulude tab’i poetšekke kirjeldama hakata, et oma tarbimismustrist aru saada. Sealt tuli üllatavat asju välja. Peale andmete analüüsimist sai osade asjade tarbimisega koomale tõmmatud ja mõnda muud asja jällegi rohkem tarbima hakatud ehk siis esimesed paar kuud oli enda tarbimisvajaduste uuestiavastamise periood. Muutsin toitumist ja hakkasin rohkem trennis käima ning kõiksugu igapäevastes asjades muutusin efektiivsemaks. See tabel mõjutas juskui kõike, millega ma seotud olin.

 

life is good

Pilt internetist

 

Mõne aja pärast loksususid summad tabelis paika ja ma sain teada numbrid, millega ma iga kuu kindlasti arvestama pidin. Kuna kulud on kuude lõikes natukene erinevad, siis ma otsustasin igaks juhuks iga kuu jaoks maksimaalsete summadega tabelis arvestada, et välistada olukord, kus raha enne kuu lõppu otsa saaks. Talvel kulub näiteks kommunaalidele rohkem. Tihti tulevad ette sünnipäevad, pulmad, matused ja muud säärased sündmused. Elus on piisavalt palju muutujaid ehk x-faktoreid, nii et hea oleks alati teatud varu hoida.

 

Planeerimine muutus edaspidi väga lihtsaks. Hakkasin mõndade järgmiste kuude ridasid juba summadega ette ära täitma ja igaüht siis vahetult enne veel täpsemaks mudima. Kuna kuus kulus reaalselt alati arvestatust vähem, siis hakkas ka natuke vaba raha tekkima. Sellest hakkasin ma iga kord kohe oma krediitkaardi jääki tasuma. Seda jääki ei olnud õnneks teab mis palju ja üsna kiiresti sain krediitkaardi kaelast. Selle väljamaksmine andis üsna hea tunde ja ma tahtsin sama tunda ka teiste kohustustega. Kui kredale sai läbi internetipanga viimane tagasimakse tehtud, siis läksin kohe panka, et see kiiremas korras sulgeda.

 

Üks igakuine finantskohustus sai kaelast ja nüüd sai vabanenud rahast rohkem teiste jääke tasuda (Dave Ramsey nimetab seda debt snowball efektiks ehk siis lumepalliefektiks laenude tagasimaksmisel). Tajusin, et olin sellega endale jõudu juurde saanud ja asusin järelmakse sihtima, sest need tundusid järelejäänud kohustustest lihtsamad olevat. Need langesid päris kiiresti kuna sain nad planeeritust varem välja makstud. Kuna iga laenukohustus, mille ma kaelast sain, vabastas üha enam raha, siis muutus õppelaenu tasumine kardetust palju lihtsamaks. Ei läinudki kaua aega, kui ka selle kaelast sain. Auto oli veel jäänud, aga sellega on omaette teema, mille kohta ma teen eraldi postituse.

 

Selleks hetkeks polnud ma ilmselt kunagi oma elus rahaga nii korralikult ümber käinud. Mul oli oma süsteem ja see töötas edukalt kuna ma jälgisin seda pingsalt. Ma hakkasin märkama, et mu tarbimine oli konservatiivsemaks muutunud. Rõõmu hakkasid mulle pakkuma need asjad, mis mul olemas on ja juurde ostsin ainult neid asju, mida mul tõesti vaja on ning mida ma hoolega ka pikemat aega kasutan. Vähem asju hakkas mulle pinda käima ja igapäevaseid asju hakkasin suurema rõõmuga tegema kuna raha pärast muretsesin vähem. Raha on tänapäeval pea kõigega seotud ning mida paremini me seda kasutada oskame, seda nauditavamaks võib elu kujuneda.

 

 

KommentaaridLisa kommentaar